Navigace

Obsah

www.rotunda-hurka.cz

Skupina:
Zájmové organizace
Okres:
Plzeň-město
Kraj:
Plzeňský
Datum realizace:
24. 4. 2015
Původně rotunda sv. Petra je jedinou dodnes stojící stavbou na někdejším přemyslovském knížecím hradu ve Staré Plzni. Válcová loď a polokruhová apsida je vybudována z nepravidelných křemencových kamenů spojených vápennou maltou. Podlahu pokrývaly podlahadlaždice s motivem císaře Nerona a gryfů, kteří symbolizují nepřátelství vůči křesťanům. Věřící po nich tak mohli alespoň symbolicky šlapat. Tyto motivy se však objevují až v druhé polovině 11. století. I poslední výzkumy ukazují, že rotunda svým pojetím přináleží do široké skupiny českomoravských rotund konce 11. Až 1. poloviny 12. století. Nebyla tedy ani centrální, ani první sakrální stavbou na hradě. Stavba se poprvé připomíná až v listině krále Přemysla Otakara II. roku 1266.
V současné době je objekt využíván k výročním církevním bohoslužbám, ale konají se zde i svatební obřady a koncerty. Je odsud překrásný výhled na celé město Starý Plzenec, jeho část Sedlec a také na dominantu Plzeňského kraje – hrad Radyni. Celé území bývalého plzeňského hradu spadá do kategorie Národní kulturní památka.

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha