Navigace

Obsah

www.obectrnova.cz

Skupina:
Města & obce
Okres:
Praha-západ
Kraj:
Středočeský
Datum realizace:
17. 4. 2015
Obec Trnová se nachází v okrese Praha-západ, kraj Středočeský, asi 22 km jižně od centra Prahy a 5 km jihovýchodně od města Černošice. Žije zde přibližně 396 obyvatel (na konci roku 2007 jich bylo 133).
Roku 1342 břevnovský klášter pověřil vladyky z Kosoře založit vesnici Trnová, jíž přiznal právo zřídit krčmu, kovárnu, mlýn a lazebnu, zároveň byly položeny základy kostela sv. Ducha. Z 1. poloviny 14. století se dochoval gotický portál zazděný na severní straně. Kostel je poprvé písemně doložen k roku 1359, a to jako farní.
Roku 1838 koupil místní velkostatek Václav Škroup, bratr Františka Škroupa, autora nápěvu české hymny. František Škroup v Trnové často pobýval. Chodil na vyhlídku na vltavské údolí zvanou Kazatelna (dnes Škroupova vyhlídka) a podle místní tradice právě zde vznikl nápěv písně Kde domov můj. Na počest jeho zdejších pobytů byla vydána též turistická známka. V kostele svatého Ducha má rodina Škroupova hrobku

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha