Navigace

Obsah

www.starkoc.cz

Skupina:
Města & obce
Okres:
Kutná Hora
Kraj:
Středočeský
Datum realizace:
24. 2. 2010
Starkoč (německy Starkotsch) je obec v okrese Kutná Hora asi 19 km východně od Kutné Hory. Žije zde přibližně 125 obyvatel. Obcí protéká Starkočský potok, který je pravostranným přítokem řeky Doubravy.
Zástavba je soustředěna kolem prostorné obdélné návsi na níž pravoúhle navazuje několik dalších ulic. Východně od návsi stojí na výrazném vršku barokní kostel obklopený hřbitovem. Ostatní zástavba je z 19. a 20. století.
Blízko obce se nachází chráněné naleziště „Starkočský lom“ byl za předmnichovské republiky lom, kde se těžil kámen pro výstavbu okresních cest na čáslavsku. Nyní to je význačná paleontologická a mineralogická lokalita s výskytem fialově červených krystalů almadinu v rule. Klasická lokalita české křídy, která patří ke kutnohorskému krystaliku. Nachází se zde zkamenělý mořský korál Isis miranda a houba Gribrospondia, jediná v Čechách. Je to nejbohatší a nejzajímavější naleziště křídových zkamenělin na Čáslavsku.

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha