Navigace

Obsah

www.radlo.cz

Skupina:
Města & obce
Okres:
Jablonec nad Nisou
Kraj:
Liberecký
Datum realizace:
23. 3. 2018
Rádlo je typickou příměstskou obcí v jádrovém území Liberecké aglomerace mezi městem Libercem a Jabloncem n.N. v těsném sousedství Rychnova n.N. Díky terénní konfiguraci si zachovala zcela autonomní postavení, i když leží ve spádovém území města Jablonec n.N., který má na ni dominantní vliv, a to jak dopravními vazbami, tak dojížděním obyvatel za zaměstnáním.
První písemná zmínka o obci zvané Rádlo je z r. 1419, kdy klášter v Mnichově Hradišti prodal Jindřichovi z Valdštejna mimo jiné i faru Rychnov s Rádlem za 500 kop gr. českých.
V současné podobě existuje obec od roku 1938, kdy byly spojeny Milíře, tehdy osada obce Jeřmanice, s místní částí Milíře v obci Rádlo do jedné osady a ta připojena k obci Rádlo. Obyvatelstvo bylo do roku 1945 vesměs německé národnosti, (v r. 1930 žilo v Rádle jen 53 Čechů, na Milířích 8 Čechů). Jméno obce Rádlo, tedy v německém překladu Radl, česky kolo a to je znázorněno ve znaku obce.

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha