Navigace

Obsah

www.prosetin.eu

Skupina:
Města & obce
Okres:
Chrudim
Kraj:
Pardubický
Datum realizace:
23. 9. 2016
Obec Prosetín s nadmořskou výškou 421 m se nachází v oblasti Českomoravské vrchoviny, 3 km jihozápadně od Skutče a severovýchodně od Hlinska. K Prosetínu jsou připojeny osady Malinné a Mokrýšov. Obcí protéká Mrákotínský potok a na východě obce vede železniční trať Pardubice – Havlíčkův Brod.
První zápis o obci, v podstatě o dvou osadách Prasetín a Malý Prasetín, pochází ze zemských desek z roku 1445. Rok založení naší obce lze, dle historických paralel, umístit do období let 1350 – 1370. Prosetín byla chudá podhorská obec s těžkou jílovitou půdou plnou žulových balvanů. Lidé si svá živobytí doplňovali domácím tkalcovstvím, vyšívačstvím. Nikdo tehdy netušil, že ohromná ložiska žuly, jež byla zdejšímu zemědělci největší obtíží, dojdou uplatnění a přinesou chudému obyvatelstvu zaměstnání.
Jindy zapomenutá vesnička Prosetín vděčí svému rozvoji jen žulovému průmyslu, který ji proslavil nejen po celé republice, ale i za hranicemi. Z původních tkalců a chalupníčků vznikali postupem doby zkušení lamači a kostkaři. Více než 80 % prosetínských občanů našlo obživu v lomech.

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha