Navigace

Obsah

www.obecskvorec.cz

Skupina:
Města & obce
Okres:
Praha-východ
Kraj:
Středočeský
Datum realizace:
6. 4. 2017
Městys Škvorec je bývalé starobylé městečko (od r. 1497) nedaleko Prahy.
Od 10. října 2006 se obec Škvorec opět stala městysem. Rozprostírá se ve svazích nad údolím Škvoreckého potoka při silnici 101 spojující města Úvaly a Říčany. Najdeme zde celou řadu významných a zajímavých památek. Městys tvoří dvě části - Škvorec a Třebohostice.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1279.
Hrad Škvorec byl založen roku 1279 královským komořím Domaslavem; v jeho držení se vystřídali Olbramovici pražští, Klinštejnové, Smiřičtí a Albrecht z Valdštejna, jenž hrad a panství prodal roku 1623 Liechtensteinům, kterým patřil do roku 1918. Hrad byl během třicetileté války Švédy vypálen, až později (1710) zčásti obnoven a upraven na zámek. Měla zde sídlo kněžna Marie Terezie, kněžna ze Savojska, princezna z Piemontu, markraběnka ze Zalužan, hraběnka ze Soissonu, Svaté Říše Římské rozená kněžna z Liechtensteinu a Mikulova, kněžna opavská a krnovská, dědičná paní panství Kostelec (nad Černými lesy), Uhříněves a Škvorec.
Část objektu Starého zámku byla v 19. století zbořena, zbylé torzo jihovýchodní části s kamenným mostem a věžičkou se nyní opravuje. Východně od Starého zámku byl na sklonku 18. století postaven Nový zámek, léta využívaný jako panský hospodářský dvůr. Ten je již opraven. Oba zámky jsou veřejnosti nepřístupné.

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha