Navigace

Obsah

www.planany.eu

Skupina:
Města & obce
Okres:
Kolín
Kraj:
Středočeský
Datum realizace:
17. 9. 2010
Městys Plaňany se nachází ve Středočeském kraji v bývalém okrese Kolín. Leží u silnice I/12 asi 40 km východně od Prahy směrem na Kolín. Do Kolína je to z Plaňan jen asi 12 km. K Plaňanům patří obce Blinka, Hradenín a Poboří. Obcí prochází kromě silnice I/12 také železniční trať Pečky - Bošice - Kouřim a také cykloturistická trasa, která je součástí sítě tras procházejících krajem bitvy u Kolína a navazující na trasy Kouřimska a Poděbradska.
V historických pramenech se Plaňany, v té době jako Plaňasy, poprvé připomínají roce 1222 jako majetek Holce z Plaňas, kastelána olomouckého hradu. Další zprávu o vsi poskytují prameny až téměř po stu letech, kdy je v roce 1318 uváděn Jan ze vsi Plaňas. Ve 14. století a v první polovině století 15. se v Plaňanech vystřídala celá řada majitelů a v roce 1421 a 1424 byla osada vypleněna husitskými vojsky. Roku 1448 koupil Plaňany vyšehradský purkrabí Jan z Rabštejna, který patřil k odpůrcům Jiřího z Poděbrad, a tak vojska poděbradské jednoty táhnoucí roku 1448 na Prahu, nešetřila jeho majetek a Plaňany vyplenila. S nástupem Jiřího z Poděbrad na český trůn se objevil i nový majitel Plaňan, zámožný a do rytířského stavu povýšený horník Jan Hanykéř mladší ze Semína. V letech 1488 — 1497 vystupoval sice jako majitel vsi vladyka Mikuláš z Plaňan, ale v roce 1500 opět Jan Hanykéř, od jehož dědiců koupil v roce 1530 Plaňany Beneš Mírek ze Solopysk. Jeho rod zde sídlil až do pobělohorských konfiskací. A byli to právě Mírkové ze Solopysk, kteří před rokem 1604 dosáhli povýšení Plaňan na městečko (některá literatura udává povýšení Plaňan na městys roku 1572) a získaly znak od císaře Maxmiliána II.; znakem Plaňan jsou dva stromy vyrůstající z trávníku v patě štítu. V této době se také ustálil stávající název obce.

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha