Navigace

Obsah

www.praha-lipence.cz

Skupina:
Města & obce
Okres:
Praha
Kraj:
Hlavní město Praha
Datum realizace:
27. 12. 2018
Městská část Praha Lipence prošla v minulosti pestrým vývojem. Její základ vznikl spojením dvou historických obcí – Lipenec s osadou “pod Kyjovem”, a Lipany s panským hospodářským dvorem. Delší dobu patřila k Lipencům i osada Báně, založená na lipeneckém katastru, dnes součást městské části Praha Zbraslav, a zaniklá osada Lhotka.
Dalšími souputníky a dnešní částí Lipenců jsou v nivě řeky Berounky ležící Dolní Černošice – “Na Bluku” a s nimi sousedící rekreační chatová oblast Kazín. Obě uvedená místa tvoří v současnosti nejjižnější výběžek Hlavního města Prahy.
Část obce, zvaná Lipenec (Lipenetz, Lipence), patřila “od nepaměti” Ostrovskému klášteru, patrně již od jeho založení. První písemná zmínka se zachovala z roku 1268 už jako o majetku biskupství pražského. Dá se předpokládat, že je biskupství získalo směnou někdy v období 1258 až 1268 (Erben: Reg.I.,45).
První písemné zmínky o obci Lipany, části dnešních Lipenců, pocházejí z roku 1115, kdy český kníže Vladislav I. daroval právě zakládanému kladrubskému benediktinskému klášteru jednoho lipanského poddaného na církevních statcích i s jeho pozemkem, jmenovaného jako Ten (Těn): “De villa Lipan Ten dusník cum terra sua,”, příp. “1115 sp. 13, Wladizlaus dux monio Kladrub, donat de villa Lipan Ten dusnik”. (Friedrich, Kodex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae). V roce 1292 daroval osady Lipenec a Lipany král Václav II. cisterciákům nově založeného kláštera Aula Regia ve Zbraslavi. S nepatrnými výjimkami patřily zbraslavskému klášteru až do reforem v roce 1785, kdy se stala majetkem Náboženského fondu a poté vystřídala několik majitelů.
Poprvé se Lipenec a Lipany spojily v jednu obec v polovině 19. století. Jako samostatná “městská část Praha – Lipence” byla obec přičleněna k obvodu Prahy 5 (z obvodu okresu Praha – západ, kam předtím patřila), zákonem č. 31/1974 Sb. o změně území Hlavního města Prahy.

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha