Navigace

Obsah

www.praha-klanovice.cz

Skupina:
Města & obce
Okres:
Praha
Kraj:
Hlavní město Praha
Datum realizace:
1. 9. 2014
Praha-Klánovice je jednou z 57 městských částí hl.m. Prahy. Spravují ji orgány státní správy a samosprávy: zastupitelstvo městské části, rada městské části, úřad městské části.
Pan Václav Klán, původně písař u soudu ve Zbraslavi a později obchodník s nemovitostmi, zakoupil v roce 1874 od knížete Lichtensteina a od dvora v Jirnech pozemky o úhrnné ploše 103ha. Výnosem c.k. místodržitelství v Praze z 22. 3. 1878 mu bylo povoleno, aby na nich založil novou osadu jménem Klánovice, která se měla skládat z 18 usedlostí. Pozemky pro jednotlivé usedlosti Klán rozprodal, nechal v obci postavit místní silnici a rybník. Osada Klánovice byla součástí obce Šestajovice.
V roce 1883 byla na trati Praha-Kolín zřízena zastávka Jirny-Koloděje a v jejím okolí do kon-ce století vznikla osada Kolodějské Zálesí, patřící k obci Koloděje.
Již během první světové války probíhala jednání mezi zástupci obou osad o jejich spojení. Dne 27.2.1920 rozhodlo Ministerstvo vnitra Československé republiky o sloučení osady Klánovice s osadou Kolodějské Zálesí v novou obec jménem Klánovice. Rovněž zastávka dráhy Jirny-Koloděje byla přejmenována na Klánovice. Dne 15.3.1920 byl na plenární schůzi místní organizace národně demokratické zvolen první orgán obce - Obecní správní komise. Komise působila až do 31. srpna 1920, kdy bylo "po svorné dohodě dvou politických skupin - Národně demokratické a Sociálně demokratické - jmenováno obecní zastupitelstvo o 12 členech."

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha