Navigace

Obsah

www.vejprty.cz

Skupina:
Města & obce
Okres:
Chomutov
Kraj:
Ústecký
Datum realizace:
15. 4. 2015
Vejprty jsou město v Ústeckém kraji v Krušných horách, ve správním obvodu Kadaň. Leží v nadmořské výšce od 748 do 846 metrů a žijí v nich necelé tři tisíce obyvatel. S německou obcí Bärenstein opticky tvoří jeden celek rozdělený pouze hraničním potokem Polava.
Název města je odvozen z osobního jména Wigberht. Část wig znamenala ve střední horní němčině „boj“ a druhá část „skvělý“. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1506.Podle pověsti však stávala na místě Vejprt nejprve hospoda a později hamr na železo s malou hornickou osadou.
V roce 1617, povýšil císař Matyáš II. Vejprty na královské horní město. Kromě stříbra se u města těžila také železná ruda. Doložené doly známe až z první poloviny 16. století, ale vzhledem ke zmínkám o starších hamrech je pravděpodobné, že zde existovaly již dříve. Železná ruda se dobývala i v převážně stříbrném dole Jan na poušti a v období 1530–1550 je znám železný důl Pavla Spindlera z Magdeburgu. V severní části vejprtského revíru se nacházelo několik menších dolů a v dole Marie pomocná se krevel těžil společně s rudami olova.

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha