Navigace

Obsah

www.mestodobruska.cz

Skupina:
Města & obce
Okres:
Rychnov nad Kněžnou
Kraj:
Královéhradecký
Datum realizace:
31. 7. 2014
Dnešní Dobruška je městem s přibližně 7000 obyvateli. K městu patří obce a místní části Křovice, Pulice, Mělčany, Chábory, Domašín, Doly, Spáleniště, Běstviny. Má bohaté kulturně historické tradice, řadu kulturních památek a je jednou ze vstupních bran do Orlických hor. Počátky Dobrušky sahají až do středověku. Předchůdcem města byla tržní osada Leštná ležící na křižovatce obchodních cest. Nejstarší písemnost, týkající se Dobrušky, je z roku 1320. V tomto tzv. Mutinově narovnání se uvádí, že město bylo obehnáno hradbami (městskou zdí) a mělo již některá městská práva.
Z Dobrušky pochází celá řada osobností, které se výrazným způsobem zapsaly do dějin našeho regionu i do celonárodní historie. K nejpopulárnějším patří nepochybně obrozenecký spisovatel František Vladislav Hek, jehož životní osudy zpracoval Alois Jirásek v románu „F. L. Věk“. V Dobrušce se narodil František Adolf Šubert, spisovatel a dramatik, ředitel Národního divadla, vynikající herec 19. století Karel Lier, nakladatel Jan Laichter a jeho bratr Josef, spisovatel. Své dětství a mládí zde prožil světově proslulý malíř František Kupka. Pochází odtud i hudební skladatel Radim Drejsl, či Jan Dvořáček, zakladatel první sklářské školy na světě v Kamenickém Šenově.

Chcete podobné řešení? Zanechte nám na sebe kontakt a náš obchodní zástupce Vám nabídne nezávaznou osobní schůzku kde Vám vše dopodrobna vysvětlí.

Z důvodu zamezení automatického vyplňování formulářů spamery a roboty, opište následující kód:

captcha
captcha